Изброените по-долу са основните замърсители на въздуха и техните източници.
Въглеродният окис (CO) е безцветен газ без мирис, който се получава при непълно изгаряне на горива на основата на въглерод, включително бензин, дизел и дърво. Също така се произвежда от изгарянето на природни и синтетични продукти като цигари. Тя намалява количеството кислород, който влиза в кръвта ни. Това може да забави нашите рефлекси и да ни обърка и сънено.
Въглеродният диоксид (CO 2) е принципно парников газ, отделен в резултат на човешки дейности като изгаряне на въглища, нефт и природен газ.
Хлорофлуоровъглеродите (CFC) са газове, които се отделят основно от климатични системи и охлаждане. Когато се изпускат във въздуха, CFC се издигат до стратосферата, където те влизат в контакт с малко други газове, което води до намаляване на озоновия слой, който предпазва земята от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето.
Оловото се намира в бензина, дизеловото гориво, оловните батерии, боите, продуктите за боядисване на коса и др. Оловото засяга по-специално децата. Това може да причини увреждане на нервната система и проблеми с храносмилането и в някои случаи да причини рак.
Озонът се среща естествено в горните слоеве на атмосферата. Този важен газ защитава земята от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето. Въпреки това, на партерно ниво той е замърсител със силно токсични ефекти. Превозните средства и промишлеността са основният източник на емисии на озоновото равнище. Озонът предизвиква очите ни, изгаря и вода. Тя намалява нашата съпротива срещу настинки и пневмония.
Азотният оксид причинява смог и киселинни дъждове. Произвежда се от горивни горива, включително бензин, дизел и въглища. Азотните оксиди могат да направят децата податливи на респираторни заболявания през зимата.
Суспендираните частици (SPM) се състоят от твърди частици във въздуха под формата на дим, прах и пара, които могат да останат окачени за продължителни периоди и също са основният източник на мъгла, който намалява видимостта. По-фините от тези частици, когато се вдишват, могат да попаднат в белите дробове и да причинят увреждане на белите дробове и респираторни проблеми.
Серен двуокис (SO 2) е газ, произведен от горене на въглища, основно в топлоелектрически централи. Някои промишлени процеси, като производство на хартия и топене на метали, произвеждат серен диоксид. Той е основен причинител на смог и киселинни дъждове. Серният диоксид може да доведе до белодробни заболявания.